Image Alt

Груминг

 / Груминг

АвАв СПА центар

Дали капењето на вашето куче дома води до неред и стрес? Наместо тоа, резервирајте СПА третман во АвАв!

Покрај хигиената, грумингот е можеби најважниот чекор за вашето куче да изгледа средено, чисто и спремно да изнуди многу љубопитни погледи.

Нашиот СПА центар обезбедува целосна грижа за вашиот миленик, без разлика дали е гостин во хотел, посетува дневен престој или не. Нашиот обучен тим ќе се погрижи, од најмало до најголемо куче да изгледа перфектно.

Зашто AvAv Grooming

Сè што треба да знаете кога вашето домашно милениче ќе го посети нашиот спа центар за разубавување/салон за кучиња.
Фризерски третман во АвАв Хепи Дог: од пристигање до подигање на миленикот
Третманот за вашиот миленик во фризерницата на АвАв може да трае од 1 до 4 часа, во зависност од големината на вашето куче, типот на крзното и услугите што ќе ги изберете. Најдобро е да го чекате повикот од фризерот дека вашето куче е подготвено да си оди дома.

Разгледување

Разгледување на состојбата на крзното на вашето куче: 5-10 минути
Еден од нашите фризери ќе направи проценка на кожата, крзното, ушите, и ноктите на вашето домашно милениче, за да може правилно да започне со она што е потребно да се сработи во согласност со неговите потреби. Иако нашите грумери забележуваат какви било проблеми во однесувањето или здравјето, ова е одлично време да не известите за било какви дополнителни грижи, преференции или индивидуални барања, за кои сметате дека треба да знаеме.

Четкање и средување

Четкање и средување (чекор пред бањање): 10-30 минути
Фризерот ќе започне со четкање, чешлање и потстрижување на вашето домашно милениче за да ги отстрани вишокот влакна или она што е заплеткано(што може да се отстрани) пред да се бања. Тие исто така ќе ги скратат ноктите на миленичето и ќе му ги исчистат ушите.

Релаксирачка бања

Релаксирачка бања: 10-30 минути
Фризерот ќе започне со релаксирачка купка за миење на вашето домашно милениче со шампонот/и целата козметика што ја користиме од брендот на Урбан Дог за кој сте се договориле при пријавувањето, освен ако на миленикот не му е потребна бањање со медицински шампон. Сите шампони, препарати и регенератори што ги користиме се балансирани со pH специјално за домашни миленици и обезбедуваат нежно чистење без сушење на кожата на вашето домашно милениче.

Прилагодено сушење

Прилагодено сушење: 30 минути+
Процесот на сушење започнува со специјално сушење со пешкир на лицето, ушите и опашката на вашето домашно милениче. Нашите фенови за сушење не се загреваат и имаат прилагодливи брзини/со подесување на посебна јачина на тонови во зависност од толлеранцијата на кучето. Различни раси имаат различни потреби и секое домашно милениче внимателно се суши користејќи го најдобриот метод за безбедност и удобност.

Прилагодување на фризура и финиш

Прилагодување на фризура и финиш: 30 минути+
Завршувањето на фризурата на вашето домашно милениче откако ќе се измие и исуши со фен му овозможува на грумерот да се погрижи да нема дополнителни заплеткувања и да обезбеди најубава фризура. Ако вашето домашно милениче добило само услуга за капење, ова време ќе се искористи за да се досреди со чешлање да се проверат ноктите, да се избришат ушите и да се завршат сите завршни работи за да се подготви за подигнување.

Какви видови на средување имаме

Бањање и четкање
 • Бањање, кратење на нокти, чистење на уши, фенирање.
Бањање и четкање + повеќе
 • Бањање, кратење на нокти, чистење на уши, обликување на шепи, подсредување гениталии и друго.
Бањање и целосна фризура
 • Бањање, шишање, четкање, расчешлување, кратење на нокти, обликување на шепи и перничиња, чистење на уши, средување гениталии и друго.
Бањање и четкање за кученца од 3 до 5 месеци
 • Бањање, 15-минутно четкање, кратење на нокти и повеќе за кученца од 3 до 5 месеци.*
Бањање и тримање за кученца од 3 до 5 месеци
 • Бањање, 15-минутно четкање, лесно средување, кратење на нокти и повеќе за кученца од 3 до 5 месеци.*
Бањање и целосна фризура за кученца до 7 месеци
 • Бањање , шишање, четкање од 15 минути, кратење на нокти и друго за кученца до 7 месеци.*
Најчесто поставувани прашања
 • Дознајте ги најчесто поставуваните прашања.
  Кликнете ТУКА за повеќе

*Цените може да варираат во зависност од однесувањето, расата, состојбата на крзното и времето на услугата.

АвАв СПА услуги

СПА центар од 60 метри квадратни со најсовремена опрема, професионален и специјализиран тим и комплетни спа третмани за вашите миленици. Бањање, фенирање, шишање, чистење уши и сечење нокти.

Нашиот СПА центар за кучиња е целосно снабден со хипоалергени шампони, балсами и специјални производи кои се безбедни и нежни за кожата и крзното на вашето куче. Нашиот тим одлично фукнционира со кучиња од сите големини и раси и знаат како да го смират вашето кученце за време на секој третман.

Најчесто поставувани прашања

Што треба да донесам?

Потребен е доказ за вакцинација против беснило пред услугите во салонот.

Поводник за вашето куче.

Ако преферирате одреден стил или фризура, ве молиме донесете фотографија за да ја споделите со нас доколку имате. Нашите стилисти се обучени да му овозможат на вашето домашно милениче каква фризура сакате.(се разбира сето ова е возможно доколку сопственикот донесе куче со одлично одржувано влакно)

Дали вашите фризери се разбираат и знаат за расата на моето милениче?

Секој сертифициран дипломиран стилист за кучиња во АвАв Хепи Дог поминува низ преку 800 часа обука, вклучувајќи практично искуство со широк спектар на раси. За време на обуката, нашите стилисти се едуцираат за потребите и фризурите кои се специфични за расата. Целиот наш персонал е целосно обучен и опремен да го направи вашето домашно милениче да изгледа и да се чувствува најдобро прилагодувајки се на вашите на вашите лични преференци и барања.

Што ако на моето милениче не му се допаѓа да се фризира, или има предходна траума од груминг?

Нашите фризери се обучени да обезбедат позитивна атмосфера во текот на процесот на дотерување и ние секогаш се фокусираме на нивната удобност и благосостојба. Нашите стилисти се сертифицирани за безбедност и можат бавно да работат за миленичиња кои не сакаат да бидат бањати, шишани и може да го прекинат третманот доколку безбедноста на домашно милениче или фризерот се доведе во ризик. Секогаш известете го вашиот фризер кога резервирате термин дали вашето домашно милениче има посебни барања за да можеме да го приспособиме за да создадеме најпозитивно искуство.

Како да ги видам трошоците за дотерување на моето милениче?

Цените за основните пакети се засноваат на расата, состојбата на крзното и одржувањето на влакното на вашиот миленик. За да добиете проценка на точната цената пред вашиот термин, препорачуваме да резервирате со тоа што ќе се јавите во вашиот салон.

Колку долго ќе трае терминот за дотерување на моето милениче?

Времето кое е потребно за дотерување на миленичиња варира во зависност од расата и услугата, но обично можете да планирате тоа да трае 1-4 часа. Помалите услуги, како што се потстрижување на ноктите, траат приближно 15 минути и не е потребен термин (предмет на достапноста на салонот).

Дали моето милениче ќе добие седативи?

Никогаш не ги садираме миленичињата, ниту ги прифаќаме миленичињата на кои им биле дадени седативи. Ако е познато дека вашето куче има силна реакција на однесување на чешлање или капење, ве молиме известете не кога закажувате термин и кога ќе пристигнете. Ако миленичето навистина не соработува или се чувствува непријатно поради процесот, можеби ќе ја завршиме сесијата - но никогаш нема дадеме средство за смирување на вашето домашно милениче.

Дали моето милениче ќе има храна и вода?

Сите домашни миленици во салонот имаат пристап до свежа вода за време на нивната посета. Нашиот персонал не обезбедува храна за домашни миленици.

Како се справувате со постарите миленичиња?

За постарите миленичиња кои може да имаат проблеми со мобилноста или лесно се уморуваат, нудиме експресна услуга која го намалува времето во салонот. Прашајте го вашиот стилист за детали.

Дали треба да закажам термин однапред?

Потребна е резервација на термин за услуга за дотерување и не можеме да ве примиме на друг начин!

Која е гаранцијата за извонреден изглед?

Ова е наше ветување за вас дека ќе ви се допадне како изгледа вашето домашно милениче по посетата на нашиот салон, или ќе направиме се што е потребно за да го исправиме.

Може ли да останам и да гледам како го работи моето милениче?

Да, нашиот салон дозволува престој и следење на процесот, но за безбедност на домашните миленици, сепак, не дозволуваме сопствениците на домашните миленици да помагаат во процесот на дотерување или да останат во областите за чешлање или капење.

Дали може да направите третман за болви и крлежи за моето куче?

Не. Мора да го контактирате вашиот ветеринар за ваков вид третмани.

Што треба да направам за да се подготвам за терминот за средување на моето домашно милениче?

Домашните миленичиња кои неодамна биле вакцинирани, имаат циклус, имаат активни инфекции или имаат основни здравствени проблеми се изложени на поголем ризик од повреди од стрес и не закажуваме термини за време на оваа состојба на миленикот. Постарите миленичиња, оние со посебни предизвици, милениците кои неодамна доживеале стресни животни промени или повреди се изложени на поголем ризик да доживеат стрес или да ја влошат состојбата за време на грумингот. Погрижете се да ги споделите сите посебни услови со вашиот фризер.

Разберете ги предизвикувачите на стрес и нервоза на вашето домашно милениче: Салонот може да биде бучно место и може да предизвика нервоза кај некои домашни миленици. На пример, некои домашни миленици се чувствуваат непријатно околу други домашни миленици или кога се изложени на гласни звуци, како што е лаење, фен млаз од вода. Не заборавајте да ги споделите сите предизвикувачи на стрес, како и техниките за смирување со вашиот фризер.

Посетете го салонот: слободно дојдете во Салонот на АвАв неколку дена пред терминот и запознајте го вашето домашно милениче со фризерот. Ова исто така ќе им помогне да се навикнат на активноста, мирисите и звуците на салонот. Додека кученцата се сеуште мали, можете да им помогнете и да ги подготвите за дотерување со допирање на нивните шепи за време на играњето и користејќи вообичаени предмети за домаќинството (како електрична четка за заби) за да ги прилагодите на бучавата од вибрациите на машината за шишање и брусилките за нокти.

Здравје и благосостојба: Дотерувањето или капењето на вашето домашно милениче еднаш на секои четири до шест недели, дома или со професионален фризер, ќе го одржи вашето домашно милениче среќно и здраво и ќе му овозможи редовно да се проверува за какви било абнормалности, како што се крлежите , болви, суви дамки или проблеми со ноктите, забите, ушите и очите.

Нашата галерија

Ценовник

МАЛИ КУЧИЊА СО КРАТКО ВЛАКНО

(ФРАНЦУСКИ БУЛДОГ, ЧИВАВА, ПИНЧ,МОПС, МЕШАНЧЕ, ЏЕК РАСЕЛ ТЕРИЕР, БОСТОН ТЕРИЕР, ДАШХУНД)

 • Третман – бањање, фурминирање, сушење……………..800 ден
 • Третман – бањање, шишање………………………………………..1.000 ден
МАЛИ КУЧИЊА СО ДОЛГО ВЛАКНО

(МАЛТЕЗЕР, ЈОРКШИРСКИ ТЕРИЕР, МАЛИ ТЕРИЕРИ, МИНИАТУРЕН ШНАУЦЕР БИШОН ФРИСЕ, ВЕСТИ ТЕРИЕР, ПОМЕРАНИАН, МАЛА ПУДЛА, МАЛО МЕШАНЧЕ, ЛАСА АПСО)

 • Третман – бањање, фенирање, расчешлување……………………….1.000 ден
 • Третман – бањање, фенирање, шишање (обликување )………..1.500 ден
СРЕДНИ КУЧИЊА СО КРАТКО ВЛАКНО

(БИГЛ, СРЕДНО МЕШАНЧЕ, АНГЛИСКИ БУЛДОГ, ПИТ БУЛ, БАСЕТ ХАУНД, БАСЕНЏИ)

 • Третман – бањање, фенирање, тримање……………………….1.000 ден
СРЕДНИ КУЧИЊА СО ДОЛГО ВЛАКНО

(КЕРИ БЛУ ТЕРИЕР, КОКЕР ШПАНИЕЛ, КИНГ ЧАРЛСШПАНИЕЛ, ЛАГОТО ДИ РОМАЊОЛО, СРЕДНИ ПУДЛИ, СРЕДЕН ШНАУЦЕР, БОРДЕР КОЛИ)

 • Третман – бањање, фенирање, расчешлување, обликување ……………..1.200 ден
 • Третман – бањање, фенирање, шишање (обликување) ……………………….1.700 ден
ГОЛЕМИ КУЧИЊА СО КРАТКО ВЛАКНО

(КАНЕ КОРСО, ДОБЕРМАН, ДАЛМАТИНЕЦ, ЛАБРАДОР)

 • Третман – бањање тримање, фурминирање сушење ……………………….1.200 ден
ГОЛЕМИ КУЧИЊА СО ДОЛГО ВЛАКНО

(ЗЛАТЕН РЕТРИВЕР, ЧАУ ЧАУ, ИРСКИ СЕТЕР, ГОЛДЕН ДУДЛ, ГЕРМАНСКИ ОВЧАР,АКИТА,ЛЕСИ, ХАСКИ, САМОЈЕД)

 • Третман – бањање сушење …………………………………………………………………….1.700 ден
 • Третман – бањање, фенирање, шишање (обликување ) ………………….2.000 ден
ГОЛЕМИ ПЛАНИНСКИ КУЧИЊА СО ДОЛГО ВЛАКНО

(БЕРНСКИ ПЛАНИНСКИ ПЕС, ШАРПЛАНИНЕЦ, БЕРНАНДИНЕЦ, РУСКИ ТЕРИЕР, ШКОТСКИ ОВЧАР(БОБ ТЕИЛ), ТИБЕТСКИ МАСТИФ)

 • Третман – бањање и сушење ………………………………………………………………3.000 ден
 • Третман – бањање, фенирање, шишање (обликување ) ………………3.500 ден
ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ
 • Сечење нокти………………………………………………………………………………..300 ден
 • Чистење уши………………………………………………………………………………….600 ден
 • Средување (шишање на шепи, глава и генитална регија) …800 ден
 • Фризура за изложба ……………………………………………………………………3.000 ден

Дополнително инфо

**НАПОМЕНА: доколку вашето куче е подолго време несредено, со затуткани влакна, неодржувано влакно или со паразити,што ја отежнува работата на фризерот цената дополнително се зголемува за 1500ден.

*цените се само водич и може да се променат во зависност од големината на темпераментот и состојбата на крзното на кучето

*возраста на вашиот миленик не ја менува групата во која спаѓа која е одредена според големина и крзно.

Резервирај СПА третман!

ул. 1698 БР. 10 Скопје
Населба Бардовци
Телефон: +389 70 261 369
info@avav.mk